ХРИСТО ГАЦИНСКИ ПРОГРАМИСТ, СОФТУЕРНИ ПРИЛОЖЕНИЯ

Какво ви накара да учите в ТУ-София?

 

 

Година на дипломиране: 2019

Завършена специалност в университета: Компютърно и софтуерно инженерство

Област в която работите: Информационни технологии – Разработка/поддръжка на софтуер

Какво ви накара да учите в ТУ-София?

Завършил съм техническа гимназия и естественото продължение на образованието беше ТУ – София, а и винаги съм проявявал интерес към технологиите.

 

Най-запомнящият се за Вас момент в ТУ-София?

 

Когато осъзнах, че обучението в ТУ – София ми дава повече възможности за реализиране на пазара на труда от колкото съм предполагал.

 

На какво Ви научи ТУ-София?

 

Какво означава да си инженер.

 

Кое прави ТУ-София различен от другите университети?

 

Техническият университет създава инженери, а не програмисти. В университета се изучават широк набор дисциплини, органзирани по начин, който позволява на студентите с постепенното трупане на знания да разберат как функционират системите, с които работят. Вместо веднага да се премине към въведение в програмирането, първо се изучава физика и химия, свойства на металите и полупроводникови елементи, студентите научават как се анализират и синтезират прости логически схеми, как работят регистрите на процесора, как се извършват аритметичните операции в него, как си обменят информация периферните устройства и т.н., преподава се първо програмиране на ниско ниво (Assembly и C) преди да се продължи нагоре. По този начин студентите не просто се научават да програмират, а разбират какво се случва зад всяко натискане на клавиша. Тези знания намират огромно приложение в работата.

 

Какво Ви вдъхнови да изберете сегашната си професия?

 

Желанието да създавам.

 

Най-голямото Ви предизвикателство в професионален план?

 

Овладяването на нова технология.

 

Вашата философия за успешна реализация?

 

Добро планиране на всяко действие и много усърдие в работата.
 

Най-ценният съвет, който получихте от живота до момента?

 

Зад всеки успех се крият десетки провали.

 

Какъв съвет бихте предложили на младите висшисти, които сега се дипломират?

 

Сега може да не го осъзнават, но с времето е разберат, че всичко, което са научили в университета, ще им бъде от полза в работата.

Практиката не може да се замени с теория, обратното също е факт. И двете са незаменими стъпки по пътя към успеха.

 

Защо е важно за възпитаниците да останат във връзка с университета и колегите си?

 

Университетът не бива да се сравнява с училището. Това не е просто институция, която издава диплома за придобита образователна степен, а място, където се развива научна дейност, която не спира със завършването на който и да е випуск. Преподавателите там са отворени за иновация и с удоволствие ще подкрепят всеки проект, който може да допринесе за развитието на науката и техниката.

 

  • Споделете тази публикация

Проект BG05M2OP001-2.016-0008-С02 „ИНовации, Наука и Образование за високо качество и съответствие с пазара на труда в ТЕХнически университет-София и ПаРтньОри (ИННОТЕХ ПРО)“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Приоритетна ос 2 „Образование и учение през целия живот“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.